שוק הביטוח בישראל עובר מידי כמה שנים טלטלות ושינויים,רכישות ומכירות, קיימת תחרות עזה בין חברות הביטוח הישיר לבין החברות המסורתיות על נתח הביטוחים הפרטיים, כמו ביטוחי הרכב, הדירות, הבריאות המשכנתא ועוד, חלק מהחברות המסורתיות משווקות גם הן ביטוחים ישירים ללא סוכן ומתחרות בסוכנים שלהם עצמם.

במהלך שנות התשעים של המאה הקודמת החלו החברות הגדולות לבלוע את הקטנות והבינוניות וכך נוצרו ארבע קבוצות ביטוח גדולות שכללו למשל את מגדל שבלעה את המגן שמשון, סלע וחלק מהסנה שנפלה, כלל שבלעה גם היא חלק מהסנה, את אררט, עילית ואריה, הפניקס בלעה את דולב, לה נסיונל והדר, והראל התאחדה עם דיקלה ובלעה את שילוח וסהר. ההחברות הבינוניות ששרדו עד היום הם, איילון, מנורה, הכשרת הישוב, עדיין ישנן כמה חברות קטנות כמו שירביט, שומרה, שלמה, וביטוח חקלאי.ואליהו שהתאחדה עם מגדל לאחר רכישת נתח הגון ממנה על ידי שלמה אליהו.

חברות הביטוח  קיימות למטרת רווח בלבד ולכן הפסדים לאורך זמן יביאו לנפילתן, עליהן לעמוד במחויבות כלפיה הבעלים, בעלי המניות,כלפי ציבור המבוטחים שלהן, כלפי הפיקוח במשרד האוצר שמחייב אותן לשמור על רמת הון עצמי מעל לסכום מסויים, לעמוד בתנאים ובהנחיות של הפיקוח על הביטוח ועוד, חברות הביטוח לא זוכות לפופולריות רבה בגלל הקשיחות שהן מגלות כביכול כלפי המבוטחים אך יש לזכור שישנם ניסיונות הונאה לא מעטים שגורמים לחברות הביטוח לנהוג כך,מנגד ישנם מבוטחים שחושבים ואף אומרים זאת בגלוי ש"מצווה לדפוק את חברות הביטוח" וכאן מתעוררת השאלה , מה קדם למה, הביצה או התרנגולת?

הזהירות שחברות הביטוח נוהגות בקבלת עסק לביטוח מתחילה בטופס ההצעה בו נשאל המועמד לביטוח שאלות רבות המתייחסות לעברו הביטוחי,לתביעות ונזקים בעבר, לרמת המיגון שלו, לרמת הסיכון שלו כלפי עובדיו, כלפי לקוחותיו ולסביבה בה הוא נמצא, את הסיכון מעריך ה"חתם" שתפקידו להחליט האם לקבל את העסק לביטוח ובאלו תנאים, באיזו פרמיה (דמי ביטוח) ובאילו השתתפויות עצמיות.

לעיתים קרובות יעזר החתם בסוקר שיבוא לעסק ויבדוק את המיגון הקיים בו, לפעמים יסתפק בקיים ולעיתים יוסיף דרישות נוספות כראות עיניו וכמיטב נסיונו.

במקרה של נזק ישלח שמאי ו/או חוקר ביטוח בכדי לבדוק את גובה הנזק, את הגורם או הגורמים לנזק, אלה יגבו עדויות, יעזרו בדוח"ות משטרה , מכבי אש ויגישו דו"ח מסכם, בהמשך מחלקת התביעות תפצה, או תפצה חלקית, או תדחה את התביעה.

ברוב חברות הביטוח כיום ניתן לרכוש ביטוח לעסק, רוב תכניות הביטוח לעסק הן באותה המתכונת המאד כוללנית שנותנת את אותה התכנית לכל סוגי העסקים בשמות שונים, את התאמת הביטוח לעסק חייבים לעשות סוכן וביטוח ו/או יועץ הביטוח, במקרים רבים לא נעשית התאמה כזאת כלל וכך נותר גורלו של העסק בכלל  לא בטוח.

ישנן חברות שפיתחו תכניות ביטוח יעודיות כמו: ביטוח למוסכים, ביטוח למרפאות שיניים, ביטוח למשרדים וביטוח לחנויות בקניון, כל היתר נאלצים להצטופף תחת אותה מטריה מחוררת הנקראת בשמות שונים אבל זו היא למעשה "אותה הגברת בשינוי אדרת".

עסקים גדולים ובינוניים יכולים לקבל  תנאי ביטוח משופרים בנוסח הנקרא "תנאי ביט" המקובלים בכל חברות הביטוח

חברות הביטוח